Senátor Tomio Okamura ve čtvrtek podal stížnost u Ústavního soudu v Brně proti svému vyřazení z klání o Pražský hrad. V žádosti, která má 26 stran, jeho advokátka Klára Samková napadá principy ústavy ze všech možných úhlů. V oficiální žádosti zmiňuje i lidovou tvořivost a nesmyslnost vzorce na přepočítávání hlasů v ní ilustrovala anekdotami. Podle Okamury to je správné. jde prý o ilustraci toho, co si o procesu přímé volby prezidenta lidé myslí.
"V současné době, kdy ministerstvo vnitra zcela nekontrolovatelně a protizákonně počítalo podpisy a kdy je zcela nemožné se domoci přezkumu u Nejvyššího správního soudu, nezbývá než se obrátit na Ústavní soud," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Okamura.
Vy jste říkal, že přímou volbu nebudete zdržovat soudními spory, i když budete vyřazen. Teď už ale podáváte druhou stížnost, proč?
Důvody jsou v podstatě dva. Zaprvé je to nemožnost domoci se přezkumu u Nejvyššího správního soudu či jiných soudních instancí a zadruhé nekontrolovatelný a zcela protizákonný postup ministerstva vnitra při počítání podpisů. Já jsem říkal, že kvůli margináliím nebudu zdržovat volbu prezidenta. Nicméně v mém případě se ukázalo, že mně byly zpochybněni existující lidé z masa a kostí s pravými podpisy, kteří jen uvedli současnou adresu místo trvalé, protože na arších nebylo uvedeno, že mají uvést trvalé bydliště.
O údajné nezákonnosti přímé volby se vyjadřujete poměrně razantně. Kde berete svou jistotu?
Oba zákony související s volbou prezidenta jsem se svým týmem analyzoval, pečlivě jsme nastudovali stanovisko předsedy Nejvyššího správního soudu pana Josefa Baxy, předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského i názory bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu, nyní senátorky Elišky Wagnerové. Všichni hovoří o tom, že zákon je protiústavní, a myslím, že v současné době, kdy ministerstvo vnitra zcela nekontrolovatelně a protizákonně počítalo podpisy a kdy je zcela nemožné se domoci přezkumu u Nejvyššího správního soudu, nezbývá než se obrátit na Ústavní soud.
Nejvyšší správní soud se ale vaší stížností přece zabýval a odmítl ji...
Já jsem se obracel na Nejvyšší správní soud s tím, aby přezkoumal, zda podpisy na mých petičních arších jsou pravé, nebo ne. Nejvyšší správní soud se ale vůbec nenamáhal pravost podpisů jakkoliv přezkoumat. To, že v České republice neexistuje databáze platných podpisů, to už je jen součástí paskvilu, kterým je tento zákon. Myslím si, že je důležité, abychom měli prezidenta, o kterém budeme stoprocentně přesvědčeni, že bude zvolený právně čistým a ústavním způsobem. Myslím, že nikdo nechce, abychom vynaložili obrovské veřejné prostředky na to, že je někdo zvolený a uvedený do funkce, a pak by se zjistilo, že do funkce byl zvolen protiústavním způsobem.
Vaše advokátka Klára Samková žádost doplnila i lidovými anekdotami, které o prezidentské volbě kolují. Nepřipadají vám ty vtipy o erekci ve stížnosti k Ústavnímu soudu znevažující?
Nedílnou součástí přímé volby je i veřejné mínění občanů, kteří mají pochybné či zesměšňující názory o současném průběhu. To znamená, že bylo třeba doložit důkazy o tom, co si například myslí občané České republiky, a jaký názor současně - nejen kolem přímé volby - panuje.